Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Protokół sesji - VII sesja Rady Miejskiej w Białej - 28 listopada 2024 roku

Obrady VII Sesji Rady Miejskiej w Białej otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej Justyna Czaja,  która stwierdziła, ze obecnych na sesji jest 15 radnych (ustawowy skład Rady Miejskiej w Białej 15 radnych). Następnie powitała wszystkich zebranych na sesji:

Burmistrza Białej, Zastępcę Burmistrza, radnych, pracowników urzędu, gości zaproszonych i sołtysów.

Listy obecności w załączeniu do protokołu.

 

Obrady rozpoczęto 28-11-2024 o godz. 09:03, a zakończono o godz. 11:04 tego samego dnia.

W posiedzeniu wzięło udział 15 członków:

1. Józef Roden

2. Gabriela Neugebauer

3. Damian Tarnowski

4. Jan Strzoda

5. Damian Schinke

6. Tadeusz Andrejszyn

7. Piotr Puchała

8. Justyna Sulikowska

9. Konrad Moszczeński

10. Karolina Lubczyk-Szolc

11. Waldemar Weiss

12. Michał Wilde

13. Danuta Pikul-Schulz

14. Sabina Gorek

15. Justyna Czaja


Ad 2.

 Przedstawienie porządku obrad sesji.

1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.

2. Przedstawienie  porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

4. Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.

5. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych z ostatniej sesji.

6. Interpelacje i zapytania radnych.

7. Informacja dotycząca stanu bezrobocia w Gminie Biała

8. Informacja o stopniu zaspokojenia potrzeb w zakresie kultury, sportu, turystyki i rekreacji w mieście i gminie Biała w 2024r.

9. Informacja o ochronie p/poż w mieście i gminie Biała.

10. Podjęcie uchwał w sprawie:

a. o zmianie uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej z budżetu Gminy Biała na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków na terenie Gminy Biała;

b. zmian budżetu Gminy Biała na 2024 r.;

c. zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Biała na lata 2024 – 2033;

d. ustalenia dopłaty do ceny odprowadzanych ścieków , obowiązującej na terenie miasta
 i Gminy Biała;

e. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Biała, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Białą, udostępnionych dla operatorów publicznego , transportu zbiorowego i przewoźników drogowych oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów;

f. uchwalenia Rocznego programu współpracy Gminy Biała z organizacjami pozarządowymi praz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego  i o wolontariacie na 2025 r.

11. Przedstawienie analizy oświadczeń majątkowych.

12. Wolne wnioski.

13. Zakończenie.


Ad 3.

Do porządku obrad nie wniesiono uwag i zmian.

 Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu  z obrad poprzedniej sesji

Wyniki imienne:

ZA(14):

Karolina Lubczyk-Szolc, Danuta Pikul-Schulz, Michał Wilde, Damian Schinke, Sabina Gorek, Gabriela Neugebauer, Jan Strzoda, Waldemar Weiss, Piotr Puchała, Justyna Czaja, Józef Roden, Tadeusz Andrejszyn, Konrad Moszczeński, Damian Tarnowski

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI(1):

Justyna Sulikowska ( ze wzgl. na problemy techniczne)

NIEOBECNI(0):

Protokół został przyjęty.


Ad 4.

Sprawozdanie z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym.

 Burmistrz Białej Edward Plicko przedstawił  sprawozdanie ze swojej  działalności  w okresie międzysesyjnym.  


Ad.5.

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych z ostatniej sesji.

Burmistrz poinformował, że odpowiedzi zostały udzielone pisemnie oraz są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie urzędu.


Ad 6.

 Interpelacje i zapytania radnych.

 Radni nie wnieśli interpelacji oraz zapytań.


Ad 7.

 Informacja dotycząca stanu bezrobocia w Gminie Biała.

Informację dotycząca stanu bezrobocia w Gminie Biała przedstawił Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku Radosław Nosidlak.

 

Głos w dyskusji zabrali radni Józef Roden oraz Damian Tarnowski.

Szczegóły dyskusji stanowi nagranie.


Ad 8.

 Informacja o stopniu zaspokojenia potrzeb w zakresie kultury, sportu, turystyki i rekreacji w mieście i gminie Biała w 2024r.

Informację o stopniu zaspokojenia potrzeb w zakresie kultury, sportu, turystyki i rekreacji w mieście i gminie Biała w 2024r przedstawił Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej pan Patryk Bania.

Przewodnicząca Rady Justyna Czaja w imieniu radnych i sołtysów  złożyła słowa podziękowania dyrektorowi   za bardzo dobrze kształtującą się współpracę.  


Ad 9.

 Informacja o ochronie p/poż w mieście i gminie Biała.

Informację o ochronie p/poż w mieście i gminie Biała przedstawił Podinspektor ds. zarządzania kryzysowego i sportu Dawid Pientka.

 Głos w dyskusji zabrała radna Karolina Lubczyk-Szolc. Zapytała jak wygląda sytuacja sprawdzania hydrantów na wioskach. Odpowiedzi udzielił Prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja Mirosław Libront. Poinformował, że hydranty sprawdzanie są na bieżąco.

Radna wystąpiła z prośbą o informowanie na bieżąco o przeprowadzonych kontrolach oraz poinformowanie sołtysów o planowanych przeglądach.


Ad 10.

Podjęcie uchwał w sprawie:

Ad 10a.

Projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej z budżetu Gminy Biała na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków na terenie Gminy Biała, przedstawiła Skarbnik Gminy Klaudia Kopczyk. Poinformowała, że na podstawie Uchwały Nr XXXII.364.2023 Rady Miejskiej w Białej z dnia 22 lutego 2023  z budżetu Gminy Biała udzieliła dotacji celowej na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków znajdujących się na obszarze Gminy Biała. Uchwała w powyższej sprawie podjęta została na posiedzeniu sesji         w dniu 31.10.2023 r.

Zadanie związane z udzieleniem dotacji dla Parafii Biała w całości realizowane będzie w 2025 r. W związku z wnioskiem wykonawcy o przesunięcie terminu realizacji zadania (trudności - usunięcie linii energetycznej). Prace zostały częściowo wstrzymane do usunięcia kolizji z linią napowietrzną co w konsekwencji skutkuje zmianą terminu zakończenia zadania.

Równocześnie powyższe zmiany uwzględnione zostały w WPF gminy Biała na lata 2024-2033.

Komisje stałe Rady Miejskiej na swoich posiedzeniach pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie uchwałę nr VII.58.2024 o zmianie uchwały w sprawie przyznania dotacji celowej z budżetu Gminy Biała na prace konserwatorskie , restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków na terenie Gminy Biała.

Wyniki imienne:

ZA(15):

Michał Wilde, Konrad Moszczeński, Sabina Gorek, Piotr Puchała, Karolina Lubczyk-Szolc, Gabriela Neugebauer, Justyna Sulikowska, Waldemar Weiss, Damian Schinke, Justyna Czaja, Jan Strzoda, Tadeusz Andrejszyn, Józef Roden, Danuta Pikul-Schulz, Damian Tarnowski

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI(0):

NIEOBECNI(0):

Uchwała została podjęta.

 

Ad 10b.

Projekt uchwały zmiany budżetu Gminy Biała na 2024 r. przedstawiła Skarbnik Gminy Klaudia Kopczyk. Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu.

Komisje stałe Rady Miejskiej na swoich posiedzeniach pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie podjęcie uchwały nr VII.59.2024 o zmianie budżetu Gminy Biała na 2024 r.;

 

Wyniki imienne:

ZA(12):

Damian Schinke, Karolina Lubczyk-Szolc, Justyna Sulikowska, Michał Wilde, Jan Strzoda, Konrad Moszczeński, Danuta Pikul-Schulz, Justyna Czaja, Sabina Gorek, Waldemar Weiss, Gabriela Neugebauer, Józef Roden

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI(3):

Damian Tarnowski, Tadeusz Andrejszyn, Piotr Puchała

NIEOBECNI(0):

W trakcie głosowania wystąpiły problemy techniczne w głosowaniu u radnych Damian Tarnowski, Tadeusz Andrejszyn oraz Piotr Puchała.

 Ze względu na powyższe, zgłoszono wniosek o reasumpcję głosowania nad uchwałą  nr VII.59.2024 o zmianie budżetu Gminy Biała na 2024 r.

Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przyjęcie wniosku o reasumpcję głosowania.

Wyniki imienne:

ZA(15):

Konrad Moszczeński, Damian Schinke, Danuta Pikul-Schulz, Michał Wilde, Karolina Lubczyk-Szolc, Piotr Puchała, Justyna Sulikowska, Waldemar Weiss, Sabina Gorek, Justyna Czaja, Gabriela Neugebauer, Jan Strzoda, Józef Roden, Tadeusz Andrejszyn, Damian Tarnowski

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI(0):

NIEOBECNI(0):

 

Wniosek o reasumpcję został przyjęty wobec powyższego Przewodnicząca poddała pod głosowanie  uchwałę nr VII. 59.2024 w sprawie zmian budżetu Gminy Biała na 2024 r.

Wyniki imienne:

ZA(15):

Damian Schinke, Karolina Lubczyk-Szolc, Konrad Moszczeński, Danuta Pikul-Schulz, Piotr Puchała, Gabriela Neugebauer, Justyna Sulikowska, Sabina Gorek, Waldemar Weiss, Tadeusz Andrejszyn, Michał Wilde, Justyna Czaja, Jan Strzoda, Józef Roden, Damian Tarnowski

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI(0):

NIEOBECNI(0):

Uchwała została podjęta.

Ad 10c.

Projekt uchwały zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Biała na lata 2024 – 2033 przedstawiła Skarbnik Gminy Klaudia Kopczyk. Projekt uchwały stanowi załącznik do protokołu.

Komisje stałe Rady Miejskiej na swoich posiedzeniach pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

 

Głos w dyskusji zabrali radni Józef Roden oraz Damian Tarnowski.

Szczegóły dyskusji stanowi nagranie.

Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie podjęcie uchwały nr VII.60.2024 o  zmianie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Biała na lata 2024 – 2033.

Wyniki imienne:

ZA(15):

Karolina Lubczyk-Szolc, Justyna Sulikowska, Michał Wilde, Gabriela Neugebauer, Sabina Gorek, Danuta Pikul-Schulz, Piotr Puchała, Jan Strzoda, Waldemar Weiss, Konrad Moszczeński, Damian Schinke, Justyna Czaja, Tadeusz Andrejszyn, Józef Roden, Damian Tarnowski

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI(0):

NIEOBECNI(0):

Uchwała została podjęta.

Ad 10d.

Projekt uchwały w sprawie ustalenia dopłaty do ceny odprowadzanych ścieków , obowiązującej
na terenie miasta i Gminy Biała przedstawiła Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Zamówień Publicznych Aleksandra Sokołowska.

Poinformowała, że na podstawie art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków ( Dz. U. 2024 poz. 757 z zm.) Rada Miejska ma możliwość wprowadzenia dopłat do opłat uiszczanych przez mieszkańców, a dotyczących zbiorowego odprowadzenia ścieków.

Na terenie gminy sieć zbiorowego odprowadzenia ścieków obejmuje swoim zakresem miasto Biała oraz częściowo Łącznik, gdzie w roku 2023 wykonano  64 przyłącza a w roku 2025 planowane
do wykonania jest 201 kolejnych. Uruchomienie sieci planowane jest na drugą połowę 2025 roku.

Obecnie opłaty za ścieki wynoszą (zgodnie z Taryfami zatwierdzonymi w roku 2024 ) :

- do końca miesiąca czerwca 2025 roku - 14,68 zł/m3 netto ( 15,85 zł brutto)

- czerwiec - grudzień 2025 r. - 15,60 zł/m3 netto (16,85 zł brutto)

Biorąc pod uwagę iż zużycie wody na 1 osobę to ok 2,5 m3 na miesiąc, to koszt miesięczny odprowadzenia ścieków na 1 mieszkańca Białej i Łącznika wyniesie w 2025 roku 39,63 zł /m-c oraz 42,13 zł/m-c, a rocznie to koszt szacunkowy 490,56 zł. W roku 2023 i 2024 wartość ta wyniosła (przy stawce 13,72 zł/m3 brutto) 411,60 zł. na osobę.  Ponadto, każde gospodarstwo domowe płaci stałą opłatę abonamentową wysokości 8,39 - 8,46 zł /miesiąc.

Dla porównania, obecnie stawka maksymalna za wywiezienie 1 m3 ścieków ze zbiorników bezodpływowych do 36 zł netto/m3 (38,88 zł brutto).    W roku 2023 wywieziono ze zbiorników bezodpływowych na terenie gminy 10 176 m3 ścieków na 257 791 m3 wody pobranej z sieci i studni. Oznacza to, iż jedynie 3,95 % ścieków wytworzonych zostało zagospodarowane zgodnie z prawem,
 a koszt obciążył mieszkańców. Biorąc po uwagę liczbę osób nie podłączonych do kanalizacji sanitarnej ( 6237), to koszt zagospodarowania ścieków na 1 osobę wyniósł 63,43 zł na rok.

 

Z uwagi na dużą dysproporcję w opłatach ponoszonych przez mieszkańców, proponuje się wprowadzenie dopłaty wysokości 2,00 zł brutto do 1 m3 odprowadzonych ścieków z gospodarstw domowych.

Proponowana dopłata stanowić będzie znaczną pomoc dla naszych mieszkańców korzystających
z kanalizacji sanitarnej. Osoby te nie maja możliwości wyboru przedsiębiorcy, któremu powierzą usuniecie ścieków ze swojej nieruchomości, biorąc pod uwagę ceny na wolnym rynku a także ilość ścieków równa jest ilości pobranej wody.

Biorąc pod uwagę ilość ścieków odprowadzanych siecią kanalizacji sanitarnej w roku bieżących ( ok. 51 000 m3) oraz planowane nowe podłączenia w Łączniku,  szacuje się, iż wysokość dopłaty w roku 2025 oscylować będzie w kwocie 180 000 zł.

Komisje pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

Głos w dyskusji zabrał radny Damian Tarnowski. Radny prosił o wyjaśnienie z czego wynika kwota dopłaty do cen odprowadzanych ścieków. Kierownik odpowiedziała, iż taryfy opracowywane są
 na podstawie szczegółowych wytycznych, zgodnie z przepisami prawa.

Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie podjęcie uchwały nr VII.61.2024 w sprawie ustalenia dopłaty do ceny odprowadzanych ścieków , obowiązującej na terenie miasta i Gminy Biała.

Wyniki imienne:

ZA(13):

Karolina Lubczyk-Szolc, Justyna Sulikowska, Piotr Puchała, Waldemar Weiss, Sabina Gorek, Danuta Pikul-Schulz, Gabriela Neugebauer, Damian Schinke, Justyna Czaja, Konrad Moszczeński, Jan Strzoda, Tadeusz Andrejszyn, Michał Wilde

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(2):

Józef Roden, Damian Tarnowski

NIE GŁOSOWALI(0):

NIEOBECNI(0):

Uchwała została podjęta.

Ad 10e.

Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Biała, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Białą, udostępnionych dla operatorów publicznego, transportu zbiorowego i przewoźników drogowych oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów przedstawiła Inspektor ds. gospodarki mieszkaniowej i drogownictwa Monika Miczka.

Poinformowała, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, określenie przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z nich następuje w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ danej jednostki samorządu terytorialnego. Przedłożona uchwała realizuje zatem obowiązki wynikające z ustawy.

Zmiana załącznika nr 1 do Uchwały Nr V.24.2015 Rady Miejskiej w Białej z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Biała, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Biała, udostępnionych dla operatorów publicznego transportu zbiorowego i przewoźników drogowych oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów została spowodowana dołożeniem w kolejnych wierszach:

- przystanku zlokalizowanego w miejscowości Krobusz na drodze gminnej nr 106503O, oraz przystanku zlokalizowanego w miejscowości Grabina na drodze wewnętrznej.

Oba przystanki będą służyć dzieciom dojeżdżającym do szkół podstawowych. Sprecyzowano też zapisy określające lokalizację pozostałych przystanków.

Komisje stałe Rady Miejskiej na swoich posiedzeniach pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

Nie podjęto dyskusji.

Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie podjęcie uchwały nr VII.62.2024 zmieniającej uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Biała, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Białą, udostępnionych dla operatorów publicznego , transportu zbiorowego i przewoźników drogowych oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów.

Wyniki imienne:

ZA(15):

Karolina Lubczyk-Szolc, Michał Wilde, Piotr Puchała, Jan Strzoda, Damian Schinke, Waldemar Weiss, Danuta Pikul-Schulz, Gabriela Neugebauer, Konrad Moszczeński, Sabina Gorek, Justyna Sulikowska, Justyna Czaja, Józef Roden, Tadeusz Andrejszyn, Damian Tarnowski

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI(0):

NIEOBECNI(0):

Uchwała została podjęta.

Ad 10f.

Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Rocznego programu współpracy Gminy Biała z organizacjami pozarządowymi praz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 r przedstawiła Inspektor ds. rolnictwa i obsługi funduszu sołeckiego Maria Dryszcz.

Poinformowała, że art. 5 a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nakłada na Radę Miejską w Białej obowiązek uchwalenia Rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 w/w ustawy.

W dniu 26 września 2024 r. Burmistrz Białej opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Gminy Biała oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Białej Zarządzenie
 Nr OR.0050.73.2024 dotyczące przeprowadzenia konsultacji projektu uchwały w przedmiocie uchwalenia „Rocznego programu współpracy Gminy Biała z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 rok”.

Konsultacje zostały przeprowadzone w formie pisemnej poprzez wyrażenie opinii oraz zgłaszanie uwag i propozycji w sprawie będącej przedmiotem konsultacji.

Opinie bądź uwagi należało złożyć w terminie od 07  października 2024 r. do 22 października 2024 r. w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Białej (pok. 13), pocztą  na adres: Urząd Miejski w Białej, ul. Rynek 10, 48–210 Biała lub drogą  elektroniczną na adres  e- mail: .

Przedmiotowy projekt uchwały został zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej ( www.bip.biala.gmina.pl), na stronie internetowej Gminy Biała ( www.biala.gmina.pl) oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Białej.

W trakcie trwania konsultacji nie wpłynęły uwagi ani opinie od organizacji pozarządowych mające wpływ na zmianę projektu przedmiotowej uchwały. W związku z powyższym  do projektu uchwały dotyczącej „Rocznego programu współpracy Gminy Biała z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 rok," nie wprowadzono żadnych zmian.

Komisje stałe Rady Miejskiej na swoich posiedzeniach pozytywnie zaopiniowały powyższy projekt uchwały.

Nie zgłoszono uwag i zapytań.

Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie podjęcie uchwały nr VII.63.2024 w sprawie uchwalenia Rocznego programu współpracy Gminy Biała z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2025 r. (10:57).

Wyniki imienne:

ZA(15):

Karolina Lubczyk-Szolc, Damian Schinke, Michał Wilde, Jan Strzoda, Justyna Sulikowska, Konrad Moszczeński, Danuta Pikul-Schulz, Sabina Gorek, Waldemar Weiss, Gabriela Neugebauer, Justyna Czaja, Piotr Puchała, Tadeusz Andrejszyn, Józef Roden, Damian Tarnowski

PRZECIW(0):

WSTRZYMUJĘ SIĘ(0):

NIE GŁOSOWALI(0):

NIEOBECNI(0):

Uchwała została podjęta.


Ad 11.

Przewodnicząca odczytała analizę oświadczeń majątkowych.

Stosownie do art. 24 h ust. 12 ustawy o samorządzie gminnym  podmioty przyjmujące oświadczenia majątkowe od radnych,  niektórych pracowników samorządowych oraz właściwy naczelnik urzędu skarbowego  dokonują analizy oświadczeń majątkowych i przedstawiają ją radzie miejskiej w terminie do dnia 30 października.

Informacje takie złożone zostały przez:

  1. Wojewodę Opolskiego
  2. Burmistrza Białej
  3. Przez moją osobę
  4. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku
  5. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu
  6. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie
  7. Naczelnika Urzędu Skarbowego  Krapkowicach

 

Kserokopie  wszystkich  tych  informacji Państwo radni otrzymaliście w dniu
6 listopada 2024 r.

W niektórych oświadczeniach  stwierdzono  drobne nieścisłości, szczegóły  do wglądu  na stanowisku ds. obsługi rady miejskiej.

Uogólniając, żaden podmiot dokonujący analizy nie prowadził postępowania wyjaśniającego i nie występował do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o kontrole oświadczenia majątkowego.


Ad 12.

Wolne wnioski.

Wolne wnioski złożyli :

Radny Piotr Puchała ( zam., ul. 1 go Maja 30/4,  48-210 Bała) złożył wniosek następującej treści:

 

  • Wnioskuję o wysprzątanie zalegającego błota na chodniku, przez które poruszanie się w tamtym miejscu jest utrudnione , a wręcz niebezpieczne. Gdy jest mokro jest w tym miejscu bardzo ślisko, natomiast zaschnięta warstwa tworzy koleiny które utrudniają poruszanie się spacerujących czy np. przejazd wózkiem.

Proszę również o monitorowanie tego miejsca i możliwe zabezpieczenie skarpy przed powtarzaniem się tego problemu.

 

Radny Damian Tarnowski ( zam. Kolnowice 44, 48-210 Biała ) złożył wniosek następującej treści:

  • Wnioskuję do zarządu powiatu Prudnickiego o wyczyszczenie ( pogłębienie) rowów wzdłuż drogi powiatowej nr 16130, po prawej         i lewej stronie drogi od miejscowości Laskowiec do miejscowości Kolnowice. Rowy są zbyt płytkie ( zamulone) i nie zbierają wody spływającej z jezdni.

 

Radny Jan Strzoda zwrócił się z prośbą o informację na temat zmian w sposobie odśnieżania dróg.

Radny został poinformowany, że w dniu dzisiejszym będzie miało miejsce spotkanie w w/w sprawie.

 

Burmistrz Białej wręczył radnym zaproszenia na Galę Inauguracyjną z okazji obchodów 800-lecia Białej.


Ad13.

Zakończenie. (11:04)

Przewodnicząca rady złożyła Radnym, Sołtysom, pracownikom urzędu oraz gościom życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 

Na tym obrady VII Sesji Rady Miejskiej w Białej zostały zakończone.

 

 

                 Protokołowała                                                                               Przewodnicząca Rady

        

                 Monika Peszel                                                                                         Justyna Czaja