Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Karta usług numer 11/USC - Uznanie orzeczenia zagranicznego dot. rozwiązania małżeństwa przez rozwód wydanego na terenie unii europejskiej

Uznanie orzeczenia zagranicznego dot. rozwiązania małżeństwa przez rozwód wydanego na terenie unii europejskiej.


Miejsce załatwienia sprawy:

Urząd Stanu Cywilnego, pokój numer 11 – pierwsze piętro, telefon: 774388543.


Wymagane dokumenty:

  • wniosek o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego, celem naniesienia wzmianki o rozwodzie w akcie małżeństwa
  • oryginał zagranicznego orzeczenia wraz z klauzulą prawomocności
  • świadectwo dotyczące orzeczenia w sprawach małżeńskich sądu zagranicznego w/g wzoru określonego w art. 39 rozporządzenia Rady Europy nr 2201/2003 , wydawane przez sąd zagraniczny na żądanie zainteresowanej strony,
  • oryginał urzędowego tłumaczenia w/w dokumentów dokonanego przez przez tłumacza przysięgłego lub w przypadku osób będących poza granicami polski przez konsula. Wniosek może być sporządzony samodzielnie lub przy wykorzystaniu wzoru dostępnego na stronie internetowej Urzędu oraz w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego,
  • do wglądu: dowód osobisty lub paszport.

Opłaty:

  • czynność (wpisanie wzmianki) – 11 zł,
    Do wniosku należy dołączyć imienny dowód uiszczenia opłaty skarbowej wniesionej w Kasie Urzędu Miejskiego w Białej (I piętro pok. nr 10) lub na numer rachunku bankowego: BS Biała 29890300022001000020200002 Gmina Biała ul. Rynek 10 (należy podać: imię, nazwisko, adres oraz za co opłata).

Termin załatwienia sprawy:

Po złożeniu kompletu dokumentów – bez zbędnej zwłoki, a w sprawach skomplikowanych do 1 miesiąca.


Tryb odwoławczy:

Do Sądu Okręgowego w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia odmowy wpisania wzmianki o rozwodzie w akcie małżeństwa.


Podstawa prawna:

  • art. 37 rozporządzenia Rady (WE) Nr 2201/2003 z dnia 27.11.2003 r. dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dot. odpowiedzialności rodzicielskiej (Dz.U.UE.L.2003.338.1) - Ustawa z dn. 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 1628 ze zm.)

Informacje dodatkowe:

Uznanie orzeczenia wyroku rozwodowego polega na wpisaniu wzmianki dodatkowej w akcie małżeństwa. Na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27.11.2003 r. uznaniu przez kierownika urzędu stanu cywilnego podlegają orzeczenia wydane po 01 maja 2004 r.
Dania będąca państwem członkowskim Unii Europejskiej nie uczestniczyła w przyjęciu ww. rozporządzenia. Orzeczenia wydane w Danii po 01 lipca 2009 r. podlegają uznaniu z mocy prawa na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296 ze zm.), wydane wcześniej podlegają uznaniu w procedurze sądowej.

W przypadku orzeczeń holenderskich konieczne jest dostarczenie dowodu włączenia orzeczenia do rejestracji stanu cywilnego w Holandii.

Orzeczenia wydane przed 01 maja 2004 r. na terenie Unii Europejskiej podlegają uznaniu w procedurze sądowej z wyjątkiem państw, z którymi obowiązywała umowa dwustronna o uznawaniu z mocy prawa.

W sytuacji gdy orzeczenie sądu państwa UE zostało wydane zaocznie, wnioskodawca przedstawia:

  • oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu, z którego wynika, że pismo wszczynające postępowanie lub pismo równorzędne zostało doręczone stronie, która nie stawiła się w sądzie; lub
  • dokument wskazujący, że strona przeciwna jednoznacznie zgadza się z orzeczeniem.

W przypadku braku tych dokumentów właściwym do uznania orzeczenia będzie Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania.

Wniosek o uznanie orzeczenia wraz z załącznikami można składać:

  • osobiście,
  • za pośrednictwem osób przebywających w Polsce (w tym przypadku, należy dodatkowo przedłożyć pełnomocnictwo)
  • poprzez przesłanie dokumentów bezpośrednio na adres właściwego USC miejsca sporządzenia aktu małżeństwa.

Orzeczenia wydane przed 01 maja 2004 r. na terenie Unii Europejskiej podlegają uznaniu w procedurze sądowej z wyjątkiem państw, z którymi obowiązywała umowa dwustronna o uznawaniu z mocy prawa.


Pliki do pobrania:

PDFWniosek (43,43KB)