Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Karta usług numer 09/GKZP - Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego

Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego


Miejsce załatwienia sprawy: 

Referat Gospodarki Komunalnej i Zamówień Publicznych,  pokój numer 3 – parter, telefon: 77- 4388556.


Wymagane dokumenty:

Od wnioskodawcy:

  1. Wypełniony wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
  2. Kopia mapy zasadniczej lub w przypadku jej braku kopia mapy katastralnej zawierającej określenie granic terenu objętego wnioskiem i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać (min.50m wokół wnioskowanego terenu), w skali 1:500 lub 1:1000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2000
  3. Opinia lub zaświadczenie właściwego zarządcy sieci o możliwości wykonania uzbrojenia technicznego terenu, co zostanie zagwarantowane w drodze umowy z inwestorem, w przypadku terenu nieuzbrojonego.
  4. Pełnomocnictwo dla osoby upoważnionej, jeżeli strona działa przez pełnomocnika.
  5. Dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej. Pozyskiwane przez Urząd:
    1. uzgodnienia i opinie wymagane przepisami odrębnymi. Wniosek może być sporządzony samodzielnie lub przy wykorzystaniu wzoru dostępnego w Referacie Gospodarki Komunalnej i Zamówień Publicznych – pok nr 3 lub na stronie internetowej Urzędu.

Opłaty:

  •  za dokument stwierdzający pełnomocnictwo – 17 zł 
  • za wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego – 598 zł ( zwolnienia- wydanie decyzji na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego terenu, którego wniosek dotyczy)
    Zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się gotówką w kasie tut. Urzędu lub bezgotówkowo na rachunek Urzędu: 29 8903 0002 2001 0000 2020 0002. Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty tj. z chwilą złożenia wniosku. Nie podlegają opłacie skarbowej czynności urzędowe, zaświadczenia, zezwolenia oraz dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy (wypisy) w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia. Nie podlegają opłacie skarbowej czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego. Zwalnia się z opłaty skarbowej organizacje pożytku publicznego, jeżeli dokonują zgłoszenia lub składają wniosek o dokonanie czynności urzędowej albo wniosek o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia –  wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Termin załatwienia sprawy:

Tryb ustawowy przewiduje maksymalnie 65 dni na wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Do terminu załatwienia sprawy nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa, do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz opóźnień spowodowanych z winy strony lub z przyczyn niezależnych od organu.
O terminie odbioru decyzji wnioskodawca zostanie poinformowany stosownym zawiadomieniem. Odbiór decyzji – osobiście w pok. nr 3, bądź pocztą na wskazany adres.


Tryb odwoławczy:

Od wydanej decyzji, stronie niezadowolonej z załatwienia sprawy, przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, za pośrednictwem Burmistrza Białej, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego powinna zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2024r. poz.1130).
  2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2023r. poz. 2111 ).
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz.U. z 2024r. poz. 572).
  4. Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2024r. poz. 1292).
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. , w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (Dz.U. Nr 164, poz. 1589).

Informacje dodatkowe:

W przypadku braku kompletu  wymaganych dokumentów, wnioskodawca zostanie wezwany do jego uzupełnienia w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania – zgodnie z art. 64 §2 KPA. Nie stwierdza się nieważności decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 12 miesięcy. Art. 158 §2 KPA stosuje się odpowiednio. Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wiąże organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę. Nie można odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, jeżeli zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z przepisami odrębnymi. Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego należy uzyskać w przypadku planowania inwestycji na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Gmina Biała posiada aktualne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: miasta Biała, wsi Łącznik, wsi Solec, wsi Gostomia, wsi Rostkowice i wsi Wilków oraz pod lokalizację farmy wiatrowej: na gruntach miasta Biała i wsi Olbrachcice; na gruntach wsi Solec-Gostomia - Krobusz; na gruntach wsi Browiniec Polski - Rostkowice - Wilków.


Pliki do pobrania:

PDFwniosek.PDF (556,64KB)